Nabór na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych i solarnych

Zapraszamy mieszkańców gminy Bargłów Kościelny do udziału w programie dotyczącym dofinansowania budowy instalacji paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych w ramach działania 5.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, w formie grantu. To szansa na realne zmniejszenie rachunków za prąd i ciepło niezbędne do zapewnienia ciepłej wody użytkowej w gospodarstwach domowych.

Na co można uzyskać dofinansowanie?

Instalacje fotowoltaiczne i solarne na budynkach mieszkalnych wyłącznie na własne potrzeby.

 Nie jest dopuszczalne wykorzystania wyprodukowanej energii na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w tym działalności rolniczej.

Uwaga!

W przypadku, gdy na jednej nieruchomości (posesja, działka, siedlisko etc.) prowadzona jest dodatkowo działalność gospodarcza, lecz w budynku innym niż budynek mieszkalny (garaż, stodoła itp.) możliwe jest dofinansowanie tylko w przypadku, gdy całość energii będzie przeznaczona na potrzeby bytowe mieszkańców. W takim przypadku w celu zagwarantowania objęcia wsparciem wyłącznie instalacji wytworzonej na potrzeby własne, należy zamontować opomiarowanie wykazujące ilość energii zużytej na potrzeby budynku mieszkalnego oraz budynku/-ów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, w tym rolnicza. Koszty związane z zakupem i montażem urządzeń służących opomiarowaniu będą stanowiły w projekcie wydatek niekwalifikowalny czyli ponoszony przez mieszkańca.

 

Ustalono maksymalną wartość inwestycji brutto (kosztów kwalifikowalnych), które wynoszą odpowiednio dla  instalacji fotowoltaicznej:

  • mocy do 5kWp – maksymalnie 7 000,00 zł za 1 kWp.
  • o mocy powyżej 5 kWp – maksymalne 6 000,00 zł za 1 kWp.

dla instalacji kolektorów słonecznych:

  • dostosowana do potrzeb 1-3 osób – maksymalnie 18 000,00 zł
  • dostosowana do potrzeb 4-5 osób – maksymalnie 21 000,00 zł
  • dostosowana do potrzeb 6 i więcej osób – maksymalnie 25 000,00 zł

Instalacja fotowoltaiczna powinna być tak dobrana, aby całkowita ilość energii elektrycznej wyprodukowanej i odprowadzonej do sieci energetycznej przez instalację objętą grantem w rocznym okresie rozliczeniowym nie przekroczyła 120% całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci energetycznej przez Grantobiorcę (Mieszkańca) w tym samym okresie rozliczeniowym.

Kryteria wyboru mieszkańców (dopuszczające):

  • Mieszkaniec nie może zalegać z podatkami i innymi należnymi opłatami na rzecz Gminy Bargłów Kościelny
  • Dach budynku mieszkalnego lub niemieszkalnego, na którym będą montowane panele fotowoltaiczne, nie może być pokryty eternitem (azbestem).

W sytuacji gdy suma kosztów kwalifikowanych przekroczy dostępną dla Grantodawcy (Gminę Bargłów Kościelny) alokację w konkursie przewiduje się wprowadzenie kryterium różnicującego na podstawie którego zostaną wybrani mieszkańcy do dofinansowania.

Co należy zrobić, żeby móc ubiegać się o dofinansowanie?

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie proszone są o złożenie deklaracji uczestnictwa wraz z ankietą (formularz dostępny do pobrania w załączeniu do niniejszej informacji) do dnia 9 stycznia 2020r. (włącznie, po tej dacie złożone formularz nie będą brane pod ocenę) w Urzędzie Gminy w Bargłowie Kościelnym pokój nr 2 Urząd Gminy prowadzi zapisy chętnych na instalacje fotowoltaiczne i solarne. Po uzyskaniu dofinansowania Gmina podpisze umowę z mieszkańcami wybranymi na podstawie regulaminu opracowanego przez urząd.

Jak wygląda realizacja inwestycji?

  • Dofinansowanie opiera się na zasadzie refundacji – najpierw należy zrealizować i zapłacić za inwestycję, a dopiero potem przedstawić wymagane dokumenty do rozliczenia w Urzędzie Gminy (pod warunkiem otrzymania przez gminę dofinansowania).
  • Mieszkańcy samodzielnie wybierają firmę posiadającą odpowiednie uprawnienia i doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji zachowując przeprowadzenie analizy rynku pod względem średnich kosztów wykonania zamówienia. W praktyce oznacza to posiadanie 3 szacunkowych ofert wykonawczych z firm instalacyjnych.
  • Przy rozliczeniu z gminą należy pamiętać o takich dokumentach jak: umowa z wykonawcą, protokół odbioru, kosztorys powykonawczy oraz wniosku o zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Co mogą Państwo rozliczyć w ramach dofinansowania?

  • zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych,
  • przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci budynku lub podłączenie instalacji kolektorów słonecznych do istniejącego systemu ciepłowniczego,
  • zakup urządzeń oraz oprogramowania służących do zdalnego monitorowania urządzeń produkujących energię z OZE,
  • wykonanie instalacji odgromowej dotyczącej zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej przed wyładowaniami atmosferycznymi i jego skutkami (kosztem kwalifikowalnym nie może być instalacja odgromowa całego budynku, na którym możliwy jest montaż systemu PV),
  • koszty przygotowawcze, tj. koszty dokumentacji technicznej i kosztorysowej.

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 27

Powrót na początek strony