Oświata

Zarys historyczny
Pierwsze wzmianki o wyznaczeniu domu na tymczasową szkółkę pochodzą z 1809 roku. W tym samym roku w parafii bargłowskiej powstają cztery szkółki: w Bargłowie, Tajnie, Netcie i Rutkach.
Wraz z wkroczeniem wojsk rosyjskich do Warszawy szkoła bargłowska podupadła, a w końcu została zamknięta z powodu braku pieniędzy dla nauczycieli. Wincenty Merkiewicz - Wincenty Merkiewiczpierwszy kierownik bargłowskiej szkoły (zdjęcie z 1919 roku).

W 1852 roku zbudowano drewnianą szkołę, w której uczono się i mówiono po rosyjsku. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku Wincenty Merkiewicz zostaje pierwszym kierownikiem bargłowskiej szkoły.

W 1939 roku powstała bolszewicka, białoruska szkoła w Bargłowie. Jesienią 1944 roku drewniana szkoła spłonęła. Wójt Józef Poziemski oddaje do użytku 3 pokoje w budynku Urzędu Gminy.Stary budynek Urzędu Gminy (zdjęcie z lat 1915-1918).

Stary budynek Urzędu Gminy

W latach 50 zbudowano w Bargłowie nowy budynek szkoły a w roku 1986 rozpoczęto budowę nowej części szkoły podstawowej wraz z halą sportową. Jej oficjalne otwarcie miało miejsce 1 września 1988 roku. Rok później oddano do użytku salę gimnastyczną.

 

 

Obecnie w gminie Bargłów Kościelny funkcjonują 4 szkoły.

1) SZKOŁA PODSTAWOWA W BARGŁOWIE KOŚCIELNYM

 SZKOŁA PODSTAWOWA W BARGŁOWIE KOŚCIELNYM

Dyrektor: Marian Renkiewicz
Wicedyrektor: Janina Szymborska
Szkoła Podstawowa - 271 uczniów
Punkt Przedszkolny - 57 ucznów


2) SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ZYGMUNTA AUGUSTA W TAJNIE STARYM

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ZYGMUNTA AUGUSTA W TAJNIE STARYM

Dyrektor: Beata Krupińska
Szkoła Podstawowa - 72 uczniów
Punkt Przedszkolny 13 uczniów

3) SZKOŁA PODSTAWOWA W KROSZEWIE

SZKOŁA PODSTAWOWA W KROSZEWIE

Dyrektor: Jan Duda
Szkoła Podstawowa - 53 uczniów

4) SZKOŁA PODSTAWOWA IM. BŁOGOSŁAWIONEGO JANA PAWŁA II W ŁABĘTNIKU

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. BŁOGOSŁAWIONEGO JANA PAWŁA II W ŁABĘTNIKU 

Dyrektor: Mariusz Kamil Stelmachowicz
Szkoła Podstawowa - 66 uczniów


Oświata w gminie to nie tylko szkoły i zajęcia lekcyjne. Od lat Dyrektorzy szkół przystępują do projektów oświatowych rozszerzających ofertę edukacyjną.
Pozyskując środki finansowe z Unii Europejskiej, zostały zrealizowane "Szkoła marzeń" (160 000 zł), "Akademia Jutra" (400 000 zł) oraz "Aktywna Szkoła".

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 1261

Powrót na początek strony